مدیریت در سال ۲۰۲۱

براساس گزارش PwC’s 2020 Global Digital IQ مدیران موفق ترین شرکت های دنیا یک چارچوب برنامه ریزی(که در زیر توضیح داده شده است) برای مدیریت خود قائل هستند، این گزارش از بررسی بیش از ۲۳ هزار مدیر اجرایی در ۷۶ کشور تهیه شده است که در مجموعه های دیجیتالی مثل Sony, Liberty Mutual, Porsche, Amazon, Nestlé, Microsoft, AliBaba, John Deere فعالیت دارند.

اگر میخواهید شرکت شما مطابق برنامه ریزی استراتژیک که موفقیت شما را تضمین می کند پیش برود اول تلاش کنید خود شما طبق برنامه ایده آل مدیریت زندگی خود را پیش ببرید.

مقدمه

امروزه با وجود ویروس کرونا ، کمبود نیروهای با استعداد ، مسائل سیاسی ، تحول دیجیتال ، فشارهای رقابتی مسئولیت های مدیر عامل بیش از قبل پیچیده و سنگین شده ، مدیران عامل باید با هجوم بی پایان مسائل و چالش ها روبرو شود و سال ۲۰۲۱ نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. طبق یک نظرسنجی”پیچیدگی و سختی”  زمانی که پرسنل قدیمی هستند افزایش پیدا می کند زیرا به همان نسبت تاثیرپذیری کاهش یافته و افراد قالب گرفته اند و نسبت به پرسنل جدید کمتر انعطاف و پذیرش دارند.

در این محیط متغیر و غیر قابل پیش بینی، مدیر عامل نمی تواند فقط به تجربه اعتماد کند. “در یک دنیای خطی ، مدیر عامل می تواند با توجه به تجربه خود، آینده را پیش بینی کند اما امروزه، تجربه از ارزشی که در گذشته برخوردار بوده، دیگر برخوردار نیست زیرا جهان در حال رشد نمایی است. ”

مدیر عامل دنیای کنونی نیاز است سازگارتر ، متواضع تر باشد و تشنه یادگیری. برای زنده ماندن و رشد شرکت نیازه بتوانند راحت و جسورانه تصمیم گیری کنند. مدیر عامل باید تشخیص دهد که نمی تواند در همه امور متخصص باشد ، به خصوص که تغییرات محیطی شکننده بیش از هر زمانی سرعت گرفته است. برای همین باید تیم هایی در تخصص های متنوع برای همکاری و ایجاد نوآوری در محیط متغیر کنونی، گردآوری کند.

مهمترین ویزگی برای مدیر عامل این است  که بتواند کسب و کار خود را منحصر به فرد و متفاوت طراحی کند.

مدیریت در سال ۲۰۲۱

خبر خوب در این دنیای پرتلاطم این است که مدیران عامل میتوانند یک برنامه ثابت شده را در اختیار داشته باشند: چارچوبی از پنج مسئولیت که تداوم در بهره وری را تضمین می کند البته اگر آنها را به درستی درک کنند، بپذیرند و در اجرای آن تداوم داشته باشند. مدیران عامل موفق مسئولیت های متمایز خود را می دانند و به آنها پایبند هستند. آنها می فهمند که وقت خود را کجا سپری کنند تا بتوانند بیشترین تأثیر را داشته باشند.

در ادامه تلاش می کنم شمارو با چارچوب طراحی شده از این پنج مسئولیت مدیریت آشنا کنم چارچوبی پایدار و حیاتی در سال ۲۰۲۱ که اطمینان از رسیدن به اهداف استراتژیک را به شما هدیه می دهد و ریسک مجموعه شمارو کاهش میدهد. شما می توانید با کمک رابی این چارجوب را مشخصا برای خود و مجموعه خود طراحی کرده و بر روی تقویم دیجیتال خود نیز خروجی آنرا داشته باشید و اینگونه از روش مدیریت صحیح خود اطمینان حاصل کنید.

در دنیای امروزی هر شرکتی یا دیجتالی است یا برای رسیدن به آن تلاش می کند ، بنابراین این چارچوب برنامه ریزی در مورد همه سازمانهای کوچک و بزرگ قابل اجرا است .

مدیریت
مسئولیت های مدیریت در سال ۲۰۲۱

شماره ۱: چشم انداز را طراحی و دنبال کنید

مأموریت ، چشم انداز ، ارزش ها و استراتژی کلی

بدون راهنمایی روشن در مورد چشم انداز ، یک شرکت صرفاً گروهی از افراد هستند که اهداف فردی یا دپارتمان را دنبال می کنند و براساس ارزش های خود هدایت می شوند. به طور حتم ، عدم وضوح استراتژی ، مدیر عامل را در هدایت و ارزیابی عملکرد شرکت ناتوان می کند. غالباً ، مدیران عامل یک رویکرد عملیاتی را انتخاب می کنند زیرا با دنیای مدیریت بیگانه بوده اند و سابقه کاری آنها یا تحصیلاتشان مدیریتی نبوده است و همانطور که در مقاله مدیریت برای مهندسین توضیح دادم نیاز به توسعه مهارت های خود در این خصوص دارند.

مدیران عامل باید استراتژی سازمان را به طور واضح و مستمر به کارمندان ، مشتریان و سهامداران اطلاع دهند. آنها باید آن را برای همه تازه و مهیج نگه دارند. مدیر عامل باید برای برای همه ذینفعان مشخص کند که چه چیزی برای من مناسب است؟ سود؟ هدف؟ پیشرفت شغلی؟ موفقیت تجاری؟

انتقال اتفاق ها و حقایق به موقع در مورد پیشرفت شرکت راهی ارزشمند و جذاب برای یادآوری چشم انداز به همه است. مدیر عامل نباید چشم انداز کلان را زیاد تغییر دهد بلکه می بایست آن را در پاسخ سریع به تغییرات شرایط کسب و کار تنظیم کند یعنی آنقدر بزرگ باشد و با نگاه دوراندیش طراحی شده باشد که تغییرات را در خود حل کند و نگذارد آنها خللی در تحقق آن ایجاد نمایند.

چشم انداز خود را به عرصه ظهور برسانید: به گزارش PwC’s 2020 Global Digital IQ در سال۲۰۲۰ برترین شرکت ها یعنی ۵٪ اول دنیا با داشتن یک استراتژی هماهنگ اثربخشی مدنظر خود را در فضای دیجیتال ایجاد کردند. روش اجرای استراتژی آنها دیجیتال است زیرا آنها فن آوری را در تمام بخش های تجارت خود ادغام کرده اند تا از نتیجه بهتری بهره مند شوند. کارمندان آنها در ۹۶٪ مواقع جهت مشخصی برای حرکت دارند. در نتیجه ، این شرکتها ۱۷٪ حاشیه سود بیشتری نسبت به همتایان خود کسب می نمایند.

 

 شماره ۲: منابع کافی را تهیه کنید

توازن بین منابع انسانی و مالی  

فقط مدیر عامل می تواند سرمایه منابع انسانی و مالی مجموعه را در بین تیم ها و ایده های متفاوت تقسیم کند. همواره تیم های مختلف برای دریافت بودجه تلاش خواهند میکنند ولی تصمیم گیری درخصوص نحوه تخصیص منابع کاملا مطابق با چشم انداز مجموعه است و هیچ کس همچون مدیرعامل این چشم انداز را به خوبی متصور نیست اوست که با درک عمیق و همه جنبه به تجارت میتواند موجب ایجاد توازن شود.

داشتن رویکرد مناسب برای فرآیندهای منابع انسانی همچون جانمایی صحیح افراد در سمت های مناسب و حفظ بهترین استعدادها و قرار دادن آنها در موقعیت های مناسب اموریست که مدیرعامل می تواند شخصا برآنها نظارت داشته باشد. با داشتن تیم مناسب ، همه چیز ممکن است. با وجود تیم اشتباه ، هیچ چیز دیگر مهم نیست.

تامین منابع مورد نیاز و مناسب را انجام دهید : شرکت های موفق دیجیتالی منابع کافی را برای تحولات دیجیتالی فراهم کرده اند. طبق گفته PwC ، این سازمان ها ۳۳ درصد بیشتر از دیگران در فناوری های جدید هزینه می کنند نسبت به دیگر انواع سرمایه گذاری ها  تا بتوانند در عرصه دیجیتال رشد کنند.

به عنوان مثال شرکت پورشه Porsche AG)  ( نیمی از بودجه فناوری اطلاعات خود را به دیجیتالی سازی اختصاص داده و انتظار دارد که همه کارمندان شرکت در این طرح مشارکت داشته باشند: به گفته کلاوس زلمر ، رئیس و مدیر عامل پورشه “تجربه مشتری پورشه باید به اندازه خود خودرو فوق العاده باشد” ،.

این شرکت ها در دومین بخشی که به شدت سرمایه گذاری می کنند بخش آموزش و پرورش استعدادهای  بالقوه است. آنها کارهای منحصر به فردی در فرآیند استخدام انجام می دهند که احتمال جذب و حفظ استعدادهای برتر را ۲۰۰٪ برای آنها افزایش می دهد. کارمندان آنها تحول آفرین می شوند.

 

شماره ۳: فرهنگ سازی کنید

خود مدیر عامل فرهنگ مجموعه است : The CEO is the culture

مدیرعامل هایی که به فرهنگ احترام می گذارند به احتمال زیاد دارای کارمندانی با انگیزه و عملکرد بالا هستند. مهمترین بخش فرهنگ ارزشهاست: شما کی هستید و به عنوان مدیرعامل چه چیزهایی برای شما ارزش محسوب می شود ؟ مطمئن باشید آن ارزش ها تبدیل به فرهنگ مجموعه شما می شود بخصوص در شرکت های کوچکتر که فرهنگ به طور طبیعی بر اساس شخصیت مدیر عامل رشد می کند. هرگونه نقطه ضعف شخصیتی در فرهنگ شرکت شما بروز خواهد کرد ، بنابراین مدیر عامل نیاز به خودآگاهی بالا و مسیر رشد توسعه فردی دارد.

در سازمانهای بزرگتر ، مدیر عامل باید مجموعه ای از ارزش های شفاف را بیان کند و اطمینان حاصل کند که همه آنها را به طور مداوم ، از بالا به پایین ، در هر بخش اعمال می شوند. بسیاری از مدیران عامل وقتی درباره فرهنگ و ارزشها بحث می کنند به دل کارمندان نمی نشیند زیرا عملکرد خود آنها با ارزش ها مطابقت ندارد. اجرا بی نقص و مداوم ارزش ها توسط شما نکته کلیدی است: مدیران عامل همچنین باید به طور منظم فرهنگ را ارزیابی کنند تا اطمینان حاصل شود که سازمان در حال پیشرفت است. برای سنجش آن می توانید از پرسشنامه گالوپ استفاده کنید

به فرهنگ عمل کنید : تحول دیجیتال جزئی از فرهنگ های ۵٪ از شرکت های موفق دنیا شده است. این فرهنگ از مدیر عامل نشات میگیرد و به بقیه سازمان انتقال می یابد این از مدیر عامل به پایین رانده می شود. شرکت ها قابلیت پذیرش تغییرات را به شکل سریعی دارند و این تغییرات می تواند منجر به شکست یا نوآوری آنها شود . در حقیقت ، بررسی PwC نشان داد که ۶۷٪ شرکت ها با تغییر در شیوه های رهبری خود در طی دو سال گذشته توانستند جان سالم از یک فرو پاشی به در بردند و پس از آن قوی تر ظاهر شدند.

ساتیا نادلا مدیر عامل شرکت مایکروسافت به طرز ماهرانه اب با تغییر فرهنگ ، مهاجرت به رایانش ابری را در مایکروسافت رهبری کرد و دید و ذهنیت رشد را در کارمندان خود ایجاد کرد. مایکروسافت در دوران تصدی خود به یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان تبدیل شده است. طبق گفته CMO مایکروسافت کریس کاپوسلا: “ما از فرهنگ خود را از همه چیز میدانم ، به میخوام یاد بیگیرم تبدیل کردیم.”

شماره ۴: تصمیمات صحیح و چابک بگیرید

به اندازه کافی بررسی کنید و سپس قاطعانه عمل کنید

مدیرعاملان اغلب از گستردگی تصمیماتی که از روز اول با آنها روبرو می شوند شگفت زده می شوند. آنها باید مهارت این را داشته باشند که بدانند به عنوان مدیرعامل چه تصمیماتی باید بگیرند و کدام یک را به دیگران بسپارند. مدیرعامل اغلب تنها شخصی در شرکت است که تصمیمات وی بر چندین بخش تأثیر می گذارد.

تصمیمات دیگر را باید در به افراد دارای اختیار (و/ یا) متخصص در تصمیم گیری واگذار کرد. در غیر اینصورت احتمال و ریسک هدر رفت  زمان مدیر عامل و تضعیف شدن کارمندان وجود دارد. مدیر عامل موفق ، کارمندان خود را برای تصمیم گیری صحیح در هر سطح آموزش می دهد که منجر به ایجاد رابطه قوی نیز می گردد. داشتن چشم انداز شفاف خیلی با اهمیت است .

علاوه بر این ، سرعت تصمیم گیری بسیار مهم است. مدیر عاملان زیادی تصمیم گیری ها را بیش از حد به تأخیر می اندازند و سازمان های خود را در هاله ای از ابهام قرار می دهند. براساس پروژه تحقیقاتی  CEO Genome  مدیرعامل هایی با قاطعیت بالا ۱۲ برابر بیشتر موفق می شوند .هرچه سریعتر تصمیم بگیرید سریعتر می توانید آن را تصحیح کنید البته اگر لازم بود.

تصمیمات درست عملیاتی بگیرید: برای برترین شرکت ها یعنی ۵٪ اول، سرعت تصمیم گیری بسیار مهم است. آنها می توانند کاملا نسبت به تصمیمات جدید عملکرد خود را تغییر دهند. ۹۰٪ صنایع به سمت دیجیتالی شدن حرکت می کنند و تنها ۶٪ از رهبران این شرکت ها سد راه نوآوری هستند. این نوع سرعت و چابکی فقط زمانی امکان پذیر است که مدیر عامل مصمم باشد و به کارمندان اجازه دهد در سطوح مناسب تصمیمات استراتژیک بگیرند.

پیشنهاد می کنم کتاب راز لوبیا نوشته آقای دکتر نوید برومند را مطالعه بفرمایید  در این کتاب از مهارت های مدیریتی بخصوص مهارت تصمیم گیری داستان های کوتاه و آموزنده ای ارائه شده است.

شماره ۵: عملکرد را بسنجید

با سنجش عملکرد توسط مدیر عامل از زیر کار در رفتن محال می شود

از آنجا که مدیر عامل آخرین نفری هست که قراره همه به او پاسخگو باشند ، بنابراین نیازه در این فرآیند و به درستی هدایت کند. مدیرعامل استاندارد را تعیین می کند ، به این معنی که به هر بخش کمک می کند معیارها و اهداف صحیح خود را تعیین کنند و سپس به اندازه گیری آنها بصورت مستمر می پردازد. برای سازمان بسیار مهم است که مدیرعامل عملکرد همه را در سطح بالا نگه دارد. بهترین مدیران عامل کسی است که اعتماد کند اما با سنجش و ارزیابی

این امر مربوط به مدیریت جزئیات یا همان micro-managing نیست بلکه منظور ایجاد فرهنگ بهره وری است که در آن بهبود مداوم یک امر عادی است. مهم است که شفافیت دو طرفه وجود داشته باشد مدیرعامل دقیقا بگوید چه معیاری عملکردی را می سنجد و نقطه مطلوب وی چیست و پرسنل هم از آن مطلع باشند.همچنین نیاز است مدیر عامل برای حل هرگونه مشکل و انجام اصلاحات دوره ای در تمام زمان ها پاسخگو باشد و در دسترس، و نه اینکه هر سه ماه یکبار یا دوره هایی با فواصل طولانی به این موضوع بپردازد.

کارمندان باید به معیارهای عملکردی که تأثیر می گذارند دسترسی داشته باشند و راهی برای به روزرسانی مکرر پیشرفت خود داشته باشند. با درک چگونگی مشارکت همه در اهداف شرکت ، کارکنان به احتمال زیاد عملکرد خوبی دارند.

برای سنجش عملکرد وقت بگذارید. شرکت های برتر در تحقیقات PwC به روشنی سنجش عملکرد را انجام میدهند ۱۷٪ حاشیه سود بیشتری از همتایان خود دارند. سرمایه گذاری های مدیران در دیجیتالی شدن باعث جذب کارکنان برای حمایت از اهداف شرکت می شود: کارمندان به احتمال زیاد از برنامه ها و فن آوری جدیدی حمایت می کنند (۷۲٪) زیرا به آنها کمک می کند تا با مشارکت بیشتر و بروز نوآوری بتوانند کارراهه شغلی خود را سریع تر طی نمایند.

پنج مسئولیت مدیرعامل را بپذیرید

خیلی راحت است که به عنوان مدیرعامل در یک روال خطی قرار بگیرید و هر روز هر کاری که پیش می آید را فقط انجام دهید. خود را با امور روزانه سرگرم کنید یا آنطور که در مقاله مدیریت برای مهندسین توضیح دادم به کارهای عملیاتی بپردازید. اما پیشنهاد رابی این است که با واقعیت روبرو شوید و مسئولیت های خود را بعهده بگیرید. اجرا این پنج مسئولیت اولویت دار، شما را در دنیایی که مملوه از عدم اطمینان و تغییرات سریع است، حفظ می کند. پس تصمیم بگیرید که رویکرد حرفه ای تری نسبت به منحصر به فردترین و چالش برانگیزترین نقش در تجارت یعنی مدیری عاملی CEO داشته باشید.

خلاصه :

مسئولیت های مدیر عامل برای ایجاد یک برنامه کامل که از برنامه استراتژیک شرکت حمایت می کند به شرح زیر است:

  • شماره ۱: چشم انداز را طراحی و دنبال کنید
  • شماره ۲: منابع مناسب را تهیه کنید
  • شماره ۳: فرهنگ سازی کنید
  • شماره ۴: تصمیمات مصممانه بگیرید
  • شماره ۵: عملکرد را بسنجید

منابع :

https://www.accenture.com/us-en/insights/strategy/whole-brain-leadership-for-c-suites

رابی بعنون مشاور برنامه ریزی استراتژیک مجموعه شما، بخش مهمی از فعالیتش را مشاوره به شخص شما یعنی مدیر عامل می داند زیرا تا زمانبندی کارها در دست شما برنامه ریزی مناسبی نداشته باشد زمان کافی برای فرآیند برنامه ریزی استراتژیک مجموعه خود را نخواهید داشت. این برنامه ریزی برای مدیرانی که مجموعه آنها در حدود بیست پرسنل یا کمتر دارد تنها در حدود یک ماه امکان پذیر است 🙂

 

دسته بندی: برنامه ریزی
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

+ 37 = 45

برچسب ها: , , ,
جدیدترین های بلاگ